V této rubrice se snažíme zachytit, co se zajímavého šustlo v tisku okolo našeho města a ovoce.
Najdete zde například článek o specifickém ovocném stromu oskeruše, povídání jak vznikl – možná - název hrušek Solanky nebo kde je původ třebenických Slavností květů.
A co to jsou paběrky?

Možná to není na první pohled patrné, ale město Třebenice má velmi bohatou ovocnářskou historii. Můžeme to vidět i dnes. Na třebenických svazích ležících pod skalnatým veleobrem Košťálovem se odjakživa skvěly zahrádky a ovocné sady plné meruněk, jabloní, švestek a jiných stromů, přinášejících nám své sladké plody. Díky tomuto faktu, to tam vždy na začátku léta bzučí jako ve včelím úle. A to nejen kvůli samotným včelám, ale i kvůli zahrádkářům, kteří každé léto ovoce pilně sbírají. Většinou se poté stane, že úroda se buď prodá u silnice, nebo se stačí zkonzumovat doma sama. Ale ne vždy to tak bylo takhle.

Oskeruše patří mezi vzácné stromy. V Českém středohoří je od dob středověku, kdy se sem rozšířila s vinnou révou. Lze najít spoustu názorů na to, jak se oskeruše dále dostala na moravské a české území. Mezi lidové názory na její původ patří přinesení rostliny v době tureckých válek, kdy k nám měla být donesena z Balkánu. Dalším názorem je, že ji sem zanesli už staří Římané, jejichž vojska ji vysazovala na dobytém území, takže sloužila i jako obdoba hraničních kamenů (Limes Romanus).

FaLang translation system by Faboba