V naší zahradě máme zhruba padesát stromů meruněk různého stáří. Náš menší sad je položen na svahu nad městem.
Vyšší poloha je plusem hlavně v období dubna nebo května, kdy stromy kvetou. Dalších pár stromů máme na zahradě za domem a jarní mrazíky držící se v údolí zpravidla květy na těchto stromech zničí. Na výše položené zahradě mrazy nemají takovou šanci.

 

Pod stromy udržujeme čisto, jen černý úhor (hlína) bez trávníku. Plevel ničíme mechanicky nikoliv chemicky. Tak aby mohli kořeny stromů "dýchat" a stromy nebyly znečištěné chemií. Trávník necháváme jen mezi řadami stromů, protože celá plocha trávníku by stromy po několika letech zadusila. Pak využíváme ještě jedné, zcela jedinečné, výhody. Půdní podmínky sopečného Českého středohoří jsou jednou z příčin, proč meruňky od nás chutnají tak skvěle. Naše meruňky mají zkrátka "svoji chuť".

Meruňka je samosprašný strom, ale včelky potřebuje. V porovnání se současností, dříve létalo daleko více včel.
V květnu, kdy meruňkové stromy kvetly, to v sadu hučelo jako v úle. Dnes létají včely spíše osamoceně. Meruňky ale přesto plodí. V letošním roce jsme se dohodli s místním včelařem, že nám pomůže a osadí jeden svůj úl přímo do naší zahrady.

Meruňka se dá také těžko pěstovat tak intenzivně jako jabloně. Některé naše stromy jsou staré přes 40 let, ale stále plodí. Tím pádem strom necháváme, dokud úplně neodejde nebo jej nenapadnou škůdci.
Z meruněk máme na naší zahradě zastoupeny tyto odrůdy:

 • - Maďarská :

  "klasická" nejvděčnější  odrůda jak do chuti tak plodnosti. Po "pokusech" s ranými odrůdami se vracíme k osvědčené "Maďarce" a dosazujeme tuto odrůdu.

 • - Velkopavlovická : letos jsme zasadili čtyři stromky této odrůdy. 

 • - Karola : raná odrůda, která dozrává 14 dní před meruňkou Maďarkou. Přestože jde o ranou odrůdu, plody jsou pevné a pěkně vybarvené do červena. Některé plody mají i sem tam červené pihy. Dozrávají jako první, proto chutnají nejlépe.
  Dozrávají postupně, pomalu. Na strom "skáčeme" někdy i častěji než na stromy Maďarek.

 • - Leskora : raná odrůda, podobná Karole, dozrává skoro stejně nebo o něco dříve.

 • - Bergeron : pozdní odrůda

  Unikátní sorta, plod je krásně vybarvený do ruda, dlouho je tvrdý a pevný, ale rychle během pár dnů dozraje do měkkosti a je velice šťavnatý. Dozrává chvíli po Maďarce. Plody Bergeronu rozpoznáte bezpečně od jakékoli jiné meruňky na tomto seznamu.

V minulosti jsme měli i tyto odrůdy :

 • - Rakovského : pozdní odrůda, dozrává podobně jako Bergeron. Tento tvrdý plod je mu zbarvením i podobný. Často je strana ke slunci zcela rudá a naproti tomu je odvrácená strana úplně zelená.
  Tato sorta je ideální k zavařování, kompotování. Lze zavařit i před úplným dozráním. Zelená strana zavařením dosáhne žluté, citronové barvy.
  Pokud ji necháme na stromě o něco déle, dozraje do "měkka", a plod uvnitř částečně zkapalní.
  Pozdní odrůda, dá si na čas, ale o to více pak chutná její šťavnatost.

 • - Holubova : nazývaná Bredská, meruňka barvou "citron".
  Nečekejte rudý nádech nebo líčko. Žlutá vládne všem.

 
FaLang translation system by Faboba