V srpnu 2015 odcestovaly malé skleničky džemu z našich meruněk, který vyrobila parta nadšenců, do Milána jako propagační suvenýr Ústeckého kraje. Ochutnávali zahraniční novináři i návštěvníci Expa 2015.

Ochutnávali i zástupci kraje, kterým jsme samozřejmě dali pár skleniček navíc. Všichni zjistili, že třebenické meruňky jsou nejlepší.  Vařili jsme nakonec ještě jednou – na veletrh cestovního ruchu v Drážďanech. Z vydělaných peněz si sdružení Mozaika zaplatilo výlet pro děti maminek, které se vaření zúčastnily. Podzimní výdělek je třebenické mateřské školky, která se ujmula práce i organizace. 

Z fotek poznáte, že jsme meruňkové džemy doprovodili s Vaškem až do Milána. Podařilo se nám 1den strávit na výstavišti a 1 den ve městě. Co se týče meruněk, zaznamenali jsme je ještě v pavilonu Uzbekistánu. Ochutnat nešlo, což je škoda. Vystavené produkty (viz. fotky) hlásaly, že jde jednou o sušené meruňky bez pecek a jednou sušené celé s peckami. Také nás překvapilo, kolik návštěvníků výstaviště prošlo.

Pro nás zajímavý výlet a hrdost, že naše ovoce dorazilo tak daleko.

A pořád je naším cílem dát vědět o Třebenicku - jsme součástí Zahrady Čech, máme úžasné ovoce a můžeme pokračovat v tradici: vždyť kolik z Třebeničáků pracovalo v bývalé továrně Fruta, kde se zpracovávalo ovoce. Kolik Třebeničáků má záhumenky a zásobuje rodinu a známé úžasným ovocem, džemy, kompoty, likéry……...

Také děkujeme všem fandům: Hance Husákové, aneb přátelskému záhumenku „Sedmá zahrada“ – ve vaření džemů šlo o naši společnou akci. Děkujeme Alence Norkové, což je úžasná studentka University třetího věku UJEP v Ústí nad Labem a zároveň autorka studentské práce o zdejší Frutě. Práci si můžete přečíst taky na našem webu. Vařila s námi obě várky džemů a fandí Třebenicím, přestože bydlí v Ústí.

Více fotek v galerii 

 

FaLang translation system by Faboba