Pro mne je Třebenicko spojené s prázdninami (někdy i s podstatně delší dobou), a tudíž především se sluníčkem, spoustou ovoce a babičkou v Chrášťanech. Co mi zůstalo dodnes v paměti? Už na samém začátku léta se začínalo pracovat venku. Babička měla vdovský důchod a kolem sebe pořád spoustu hladových a mlsných vnoučat. K důchodu všech – pro mne různých babiček a tet – bylo prima přivýdělkem česání a prodej ovoce. Začalo se česáním angreštu.

 

V této době většinou pršelo, což v kombinaci s ostnatými angreštovými keři vedlo až k hrdinským činům. Zážitky si babičky porovnávaly spolu s porovnáváním jizev, šrámů a nadávek. Toto hodnocení probíhalo každý týden na návsi před autem výkupce angreštu, který zatím vážil načesanou úrodu a rovnou vyplácel těžce vydělané penízky. My, malí česáči a pomocníci jsme poskakovali kolem jako sýkorky u krmítka, poslouchali „chytré řeči“ a čekali na drobné, které nám babička vyplácela také okamžitě. 

Česání rybízu bylo zajímavější. Počasí už bylo ustálené a česáčům nic nebránilo v celodenním sezení u keřů. Baráky se nezamykaly.  Veškeré obyvatelstvo vesnice volně procházelo z domů na zahrady a zpět. Nosilo se jídlo, pití, muselo se na záchod…. Sousedé na sebe pokřikovali, zdravili se a tety chodily česat rybíz nejen svůj, ale i kamarádek babiček. Byl to důvod společně sedět kolem keřů a probrat veškeré dění  a filozofii života- co, kdo, kde, s kým, vzpomínky na dětství, válku…..Pro mě to byla často „otročina“. Raději bych si šla hrát, na koupaliště, prostě cokoliv. 

Ale babička byla neoblomná. Mých 5 malých košíků, plných rybízu, bylo téměř každodenní povinností.  Odměnou byla, mimo pár drobných, hlavně přehršel informací, vzpomínek a vtipů česáčů....


Vlastně si nevzpomínám, že by někdo z nich nadával, stěžoval si a prudil tak, jak to dnes neustále slyšíme.
Přitom životní úroveň, dětství, války – to byl úplně jiný level než dnes.
Co jsme to ze sebe udělali, že jsme neustále nespokojení?
A není to o hledání viníka někde jinde, nahoře, mimo……..
Je to o našem vnitřním přístupu k sobě, o našem času na rodinu, kariéře, o popletených prioritách, o chaosu v našich myslích a činech.
Chaos=neřád.  

Pokračování

 
FaLang translation system by Faboba