Možná to není na první pohled patrné, ale město Třebenice má velmi bohatou ovocnářskou historii. Můžeme to vidět i dnes. Na třebenických svazích ležících pod skalnatým veleobrem Košťálovem se odjakživa skvěly zahrádky a ovocné sady plné meruněk, jabloní, švestek a jiných stromů, přinášejících nám své sladké plody. Díky tomuto faktu, to tam vždy na začátku léta bzučí jako ve včelím úle. A to nejen kvůli samotným včelám, ale i kvůli zahrádkářům, kteří každé léto ovoce pilně sbírají. Většinou se poté stane, že úroda se buď prodá u silnice, nebo se stačí zkonzumovat doma sama. Ale ne vždy to tak bylo takhle.

Když se podíváme zpět do roku 1945, roku, kdy spojenecká vojska osvobodila Československou republiku ze spárů protektorátu, tak Třebenice byly soběstačné a ekonomicky vyspělé město. Tehdy plně využívali svůj potenciál. A to nejen ovocnářský. Ve městě se tehdy nacházelo více, než 70 živností různého zaměření! Třebenice měly tehdy např. vlastního koláře, kominíka, dva hodináře, tři obchody s uhlím, šest krejčích, provazníka, devět obuvnických živností, včetně dvou prodejen Baťa nebo Humanik a mnoho dalších. Ve městě tenkrát sídlily také dvě velké ovocnářské firmy. Firma Kraupner a syn, výroba marmelád, ovocných a zeleninových konzerv a ovocných vín. O kousek dál sídlila druhá firma Rybář, Wunsch a spol, výroba marmelád a ovocných konzerv. Tyto firmy v roce 1945 zaměstnávaly téměř dvě sta zaměstnanců. Vzhledem k počtu obyvatel v této době, byly Třebenice velký zdroj pracovních míst. Město mělo tenkrát 1906 obyvatel, což je o 163 obyvatel více, než dnes.
V minulých dobách byly Třebenice plné obchodů a ovocnářský průmysl vzkvétal. Co se stalo? Inu, někdo to dává za vinu poválečnému odsunu občanů německé národnosti, se kterým odešly i obchody, někdo zase myslí, že za to může znárodnění a následné zrušení živností komunisty nebo porevoluční uzavření továrny Fruta  v devadesátých letech. Jisté je však jedno, třebenická ovocnářská tradice s námi žije dál a jen tak nezmizí.

Ondřej Patrovský

FaLang translation system by Faboba